Kolik zásilek putuje do Německa z e-shopů
jako je Temu, Shein a AliExpress?


S rostoucí oblibou online nakupování se stále více zákazníků obrací na levné zahraniční e-shopy, jako jsou Temu, Shein a Alibaba. Tyto obchody nabízejí široký sortiment zboží za atraktivní ceny, což láká miliony lidí po celém světě. Jedním z klíčových trhů, kde se tyto e-shopy těší mimořádné popularitě, je Německo. Neustálý příliv tisíců a tisíců malých zásilek z těchto obchodů však přináší i svá úskalí.

Tisíce tun balíků denně

Podle dostupných statistik (Ecommercenews) přichází do Německa denně tisíce tun zboží z e-shopů Temu, Shein a Alibaba. Konkrétně Temu zasílá denně přibližně 4000 tun balíků, Shein 5000 tun a Alibaba 1000 tun. To odpovídá přibližně 108 nákladním Boeingům 777 denně.

Jen do Německa přicestuje denně více než 400 000 balíčků z Číny. 

Tento masivní příliv malých, a často nejasně označených zásilek zahlcuje dopravní infrastrukturu, zejména na vstupních bodech, jako jsou letiště a celní sklady.

Velká logistická výzva

Německá letiště a celní úřady musí čelit náporu obřího množství zboží právě z těchto populárních e-shopů. Proces třídění, kontroly a distribuce je náročný a vyžaduje efektivní logistické plánování a moderní technologie. Příkladem může být letiště Frankfurt am Main, které je jedním z hlavních uzlů pro přijetí mezinárodních zásilek.

NOVINKA: Momentálně pro vás hledáme pracovní příležitosti na německých letištích! Brzy se na ně můžete těšit.

zdroj: Google StreetView

Postupné rozšiřování skladů do Evropy

Temu, Shein a Alibaba si uvědomují důležitost evropského trhu, a proto aktivně investuji do zřízení lokálních skladů po celé Evropě. Od těchto skladů si slibují zkrácení dodacích lhůt a také snížení logistických nákladů.

A co teprve dopad na menší podnikatele a prodejce?

Maloobchodníci ať už v Německu, nebo v Česku musí čelit silné a stále rostoucí konkurenci ze strany zahraničních e-shopů. Jelikož tak nízkým cenám, které si mohou čínské obchody dovolit, se průměrný podnikatel nikdy nevyrovná, nezbývá nic jiného než zákazníky oslovit něčím unikátním. Je třeba dbát především na kvalitu, která je právě to specifikum, které u produktů z Číny často chybí.