Rozhovor se svářečem o práci v Německu


Svářeč Standa říká: „V Německu se k Čechům přistupuje jako ke zkušeným pracovníkům, a za kvalitní práci jsou řádně odměnění.“

Dnes nám poskytl rozhovor Standa, který pracoval v Bavorsku 3 roky jako svářeč pro německou firmu. Poví nám, jaké to je pracovat ve svářečském oboru v Německu.

Stando, můžeš nám říct, proč jsi se rozhodl pro práci v Německu?

Pro práci v Německu jsem se rozhodl, asi jako většina lidí, kvůli vyššímu výdělku. Nemůžu říct, že by se svářeči v Čechách měli úplně špatně, ale přece jen v Německu za stejnou práci člověk dostane trojnásobek. 

Řekl jsi mi, že si práci našel přes německou pracovní agenturu. Jak jsi byl se zprostředkováním práce spokojený? A jak vypadal tvůj pracovní pohovor?

Jo, práci jsem objevil přes inzerát na internetu. Spojil jsem se nejdřív s personalistou z agentury, a následně jsem odjel do Německa na příjímací pohovor. Řekl bych, že až na to, že byl pohovor v němčině, tak probíhal přibližně stejným způsobem jako většina pohovorů v Čechách. 

Myslím si, že jsem to díky agentuře měl o dost jednodušší ze začátku. Nebyl jsem si v němčině stoprocentně jistý, ale agentura mi leccos zařídila a vyjednala dobrý podmínky, který bych si asi sám na začátku nevykomunikoval. Pod stejnou agenturou jsem zůstal celé 3 roky.

Jaké požadavky mají německé firmy na české svářeče?

Z Čech jsem měl již několik let praxi ve svářečském oboru, což si myslím, že byla podmínka pro uchazeče. Taky se zajímali, zda zvládám číst výkresy a jaké mám certifikáty. Tenkrát jsem měl české certifikáty na CO2 a elektrodu, které mi uznali, stejně jako výuční list v oboru. Nemusel jsem naštěstí platit za překlad dokumentů do němčiny, jako je tomu v jiných oborech.

Mnoho uchazečů o práci svářeče se ptá, zda musí umět plynně německy. Jak jsi na tom byl na začátku se znalostí němčiny? Potřebuješ ke své práci jazyk?

Než jsem nastoupil v Německu do práce, tak jsem byl v němčině začátečník s celkem malou slovní zásobou. Lámaně jsem se domluvil, ale musel jsem se na začátku hodně učit. I když jsem pracoval v česko-polském kolektivu, němčinu svářeč ke své práci potřebuje každý den, a musí ji alespoň trochu ovládat. Nakonec mi pomáhali s němčinou kamarádi, takže jsem se rozmluvil celkem rychle. 

Pracoval jsi jako svářeč v Bavorsku, předpokládám, že si nedojížděl denně do práce. Jak jsi řešil ubytování, a kolik v Německu stojí ubytování?

Ubytování mi sehnala agentura, takže jsem nemusel nic zařizovat. Bydleli jsme s dalšími 15 pracovníky ve velké vile, která byla asi 10 minut autem od naší práce. Bydlel jsem s některými kolegy, takže bylo fajn, že jsme dojížděli často do práce spolu. Co se týče ceny za ubytování, v Bavorsku se pohybuje přibližně od 300 do 500 EUR. Záleží, jestli má člověk vlastní pokoj nebo sdílený, jak velký pokoj si vybere a jestli třeba si platí i internet. 

Jak jsi byl spokojený v německé firmě? Liší se nějak práce svářeče v Německu oproti Čechám?

Spokojený jsem byl, kdybychom nezakládali rodinu, určitě bych ještě několik let v Německu pracoval. Čím se práce v Německu pro svářeče liší? Dle mého názoru hlavně v přístupu zaměstnavatele. V Německu se k Čechům přistupuje jako ke zkušeným pracovníkům, a za kvalitní práci jsou řádně odměněni. Celkově je kvalita pro Němce hodně důležitá a zakládají si na ní. Pokud jsou spokojeni s výsledkem, poskytují i třeba odměny navíc. V Čechách mi přijde, že se občas k dělníkům chovají jako k odpadu.

Prozradíš nám, kolik si v Německu vydělá svářeč?

Měl jsem plat okolo 2000-2500 EUR čistého měsíčně. Záleželo na tom, kolik hodin týdně člověk pracoval. U nás ve firmě bylo možné pracovat klasické 8 hodinnové směny, nebo směny 8+2. Když člověk chtěl, tak mohl i v sobotu třeba na 5-6 hodin. Přesčasy jsem měl proplacené, takže když jsem si chtěl pořádně vydělat, raději jsem pracoval o několik hodin týdně navíc. Tohle ovšem záleží na konkrétní firmě, jiní kamarádi v oboru třeba pracovali na klasický tří směnný provoz. Výhodou v Německu je to, že v neděli se nepracuje, a můžete si užít volno.

Mnoho Čechů jezdí pracovat do Německa nejen kvůli vyššímu platu, ale také vyšší životní úrovni. Jak jsi spokojený se životem u našich západních sousedů? 

Rozdíl v životní úrovni u nás a v Německu je propastný. Mohu teda posoudit jen s Bavorskem, což je jedna z nejbohatších spolkových zemích, ale myslím si, že ten rozdíl je obecně všude. Díky vyšším platům se Němci mají lépe, stát se o ně dobře stará a lidé jsou spokojení. Díky tomu asi nejsou tolik furt zamračení, a pořád si jen nestěžují, jako to dělají Češi. Na to si musím po návratu do Čech zase zvyknout.