Chystáte se pracovat v Německu? Takhle by měl vypadat váš německý životopis
Chystáte se za prací do Německa? Poradíme vám, co by vám nemělo v životopisu chybět a na co si dát pozor. Práce v Německu je velká příležitost, jak si vydělat slušné peníze a získat zkušenosti, které vám už nikdo neodpáře. Vezměte to za ten správný konec hned od začátku a připravte si strukturovaný životopis, který zaměstnavatele zaujme!
Jdeme na to!
Prvním krokem je vaše rozhodnutí a elán pustit se za prací za hranice. Pokud cítíte mírnou nejistotu, nic si z toho nedělejte. Pomůžeme vám sestavit životopis,který vás opět postaví na nohy. Pak už se stačí jen rozmluvit a procvičit si základy německého jazyka a můžete nastoupit.
-
Nechte se vyfotit u profesionála
Zapomeňte na fotografie ze sociálních sítí, selfie, ale i dokladové fotografie z automatu. Zajděte si raději k nejbližšímu fotografovi a nechte si udělat fotografii přímo do životopisu. Minimální investice vám přinese velkou výhodu. Hezká a přiměřeně velká fotografie v horním rohu životopisu pomůže personalistům, aby si vás lépe zapamatovali a snadněji si tak spojili informace se jménem.
-
Napište si životopis v obou jazycích
Bude se vám hodit jak životopis v českém jazyce, tak životopis v jazyce německém.Pokud si nejste jisti správnou volbou slovíček, nechte si životopis raději zkontrolovat od někoho, kdo má němčinu v malíku.
-
Načrtněte si osnovu životopisu
V úvodní části uveďte své jméno včetně kontaktu a platné adresy. Následovat by mělo dosažené vzdělání a samozřejmě předchozí pracovní zkušenosti.Uvádějte správné názvy společností, u kterých jste pracovali, včetně jejich sídla, případně kontaktu. Nebojte se rozepsat, na jaké konkrétní pozici jste pracovali a co přesně bylo náplní vaší práce. Pokud chcete být kreativní, můžete životopis doplnit o fotografie v malém formátu, které ilustrují konkrétní projekt, na němž jste pracovali. Absolventi mají často tendenci uvádět v životopisu všechna předchozí zaměstnání, včetně brigád například v rychlém občerstvení. Každá pracovní příležitost se počítá, je ale na vašem uvážení, zda chcete opravdu všechny uvádět. Rozepište se raději o praxi, která přímo souvisí s požadovanou pozicí, nebo napište, jak jste si vedli na praxích během školní docházky. Ukažte zaměstnavateli, že vás váš obor opravdu zajímá a jste ochotni na sobě dál pracovat.
V životopisu uvádějte zejména dovednosti, které souvisí s vaším oborem. Zmínit byste měli jazykovou vybavenost, řidičský průkaz, schopnost číst a pracovat s technickou dokumentací i zvláštní schopnosti a dovednosti, které z vás dělají dobrého zaměstnance. Pokud chcete, je dobré krátce popsat vaše zájmy a způsob, jakým rádi trávíte volný čas. Nebojte se psát o svých silných a slabých stránkách. Máte smysl pro pořádek? Jste dochvilní? Vaši kolegové se na vás mohou vždy spolehnout? Napište to!
Inspirovat se můžete vzorovým životopisem, který vám dáváme k dispozici. K tvorbě životopisu můžete také využít řadu šablon a nástrojů, které jsou na internetu k dispozici. Vždy se však ujistěte, že se jedná o dobrý zdroj a životopis neobsahuje chyby. V životopisu nikdy nelžete o své kvalifikaci a nekopírujte hotové životopisy z internetu. Naděláte si tak více škody, než užitku. Sestavit si kvalitní životopis, který zaujme je snadné. Stačí se držet našeho vzorového textu. Tak hodně štěstí v pracovním procesu!
Tip na závěr
Pokud si nejste jisti vhodným formátováním textu, nebo vám čas od času uteče nějaká ta jazyková chybička, nestyďte se požádat o pomoc někoho, kdo vám pomůže text upravit. Vizuální forma životopisu utváří první dojem každého personalisty.Tak si dejte záležet.