9 Nejčastějších otázek při pracovním pohovoru v Německu a jak na ně odpovědět


Součástí každého přijímacího řízení pro práci v Německu je pracovní pohovor, který s vámi provedou personalisté v němčině. Jedná se o nezbytnou část procesu, kterou musí projít všichni zájemci o práci v Německu. Není se čeho obávat, jedná se přátelský rozhovor, při kterém má personalista možnost lépe vás poznat a zjistit vaše požadavky a možnosti. Pokud jste z pohovoru nervózní, připravili jsme pro vás seznam otázek, které personalisté nejčastěji zájemcům o práci v Německu pokládají.

Pro kvalifikovanou práci v Německu je nezbytné dokázat se domluvit v němčině alespoň na základní úrovni. Samozřejmě nemusíte mluvit perfektně jako rodilý mluvčí, je ovšem potřeba schopnost dorozumět se a pochopit kontext rozhovoru. Pro plynulý průběh pohovoru doporučujeme alespoň krátkou přípravu, se kterou vám může pomoci tento článek. 

Nejčastěji kladené otázky při pohovoru

1. Od kdy můžete nastoupit?

Personalisté potřebují vědět, kdy s vámi zaměstnavatel může počítat. Rozmyslete si tedy předem, kdy je pro vás možný nástup do práce, nejlépe i konkrétní datum, případně časové rozmezí.

2. Kde si přejete pracovat?

Naše agentura zajišťuje převážně pracovní pozice v Bavorsku v okolí měst Mnichov, Norimberk a Stuttgart.

Stejně jako je tomu u nás, i v Německu se liší platy v jednotlivých krajích. Češi již pochopili, že v pohraničí nabízejí pro zahraniční pracovníky mnohem nižší platy než dále od hranic. V některých oborech mohou být platové rozdíly napříč spolkovými zeměmi až 1500 EUR. To už je slušný rozdíl, nemyslíte

3. O jakou profesi se ucházíte? Případně s jakými specifiky.

Každá profese má své specifické metody a techniky. Personalista zjišťuje, jaké má uchazeč zkušenosti, aby pro něj mohl zajistit nejvhodnější pracovní pozici.

V případě, že se ucházíte o pozici svářeče, bude chtít personalista vědět, zda se zaměřujete na techniku svařování TIG, MAG nebo CO2. Pokud se jedná o pozici lakýrníka můžete pracovat buď s technikou mokrého či práškového lakování. U pozice automechanika někteří zaměstnavatelé požadují zároveň provádět diagnostiku. 

4. O jaký pracovní úvazek máte zájem?

Naše agentura zajišťuje úvazky na hlavní pracovní poměr. Z hlavního poměru pro zaměstnance vyplývají nejlepší výhody a benefity, které zaměstnavatel nabízí.

5. Vlastníte automobil a řidičský průkaz?

V převážné většině případů budete potřebovat automobil, který budete mít k dispozici na dojíždění do práce. Vlastní automobil a řidičský průkaz je tedy pro práci v Německu nezbytný.

6. Máte zájem o zprostředkování ubytování?

V případě zájmu naše agentura zajišťuje zaměstnancům komfortní a útulné ubytování v blízkosti jejich práce. Sepsali jsme pro vás přehled, kolik se pohybují nájmy v Německu v jednotlivých oblastech.

7. Kolik bodů byste si dali na stupnici znalosti němčiny, kdy 1 je neschopnost se domluvit a 5 naopak schopnost hovořit plynně? 

Jak již bylo zmíněno, na kvalifikované pracovní pozice je požadovaná alespoň základní schopnost se dorozumět v německém jazyce. Nesmíme ovšem zapomenout na to, že my Češi máme zakořeněnou tendenci se spíše podceňovat. Doporučujeme uvést stejnou úroveň němčiny, kterou jste uvedli v německém životopisu. Například, pokud jste uvedli úroveň B1 můžete odpovědět 2,5/5.

8. Jaký požadujete plat?

Tato otázka je u pracovních pohovorů celkem běžná. Než mít připravenou přesnou finanční částku, je vhodnější uvést platové rozmezí. Podívejte se na přehled kolik si můžete vydělat za práci v Německu v konkrétních oborech.

9. Zvládnete pracovat na třísměnný provoz?

Při směnném provozu máte v Německu možnost získat lepší platové ohodnocení a zároveň budete mít na výběr z většího množství pracovních míst. Pokud vám ve směnném provozu nepřekáží například zdravotní problémy, doporučujeme se k této variantě přiklonit. Není to však podmínkou a volba vždy záleží na vašich prioritách.