Aktuální situace s prací v Německu pro české pracovníky


Pro mnohé z nás byl volný pohyb přes hranice a práce v Německu samozřejmostí. Až s příchodem koronaviru do Evropy jsme si uvědomili, jaké komplikace mohou nastat. Jaká je aktuální situace s prací v Německu? Jaké omezení čeká takzvané pendlery, kteří za prací do Německa denně dojíždí?

Arbee své zaměstance nenechalo na holičkách!

V první řadě chceme informovat pracovníky, kteří pracují pod naší agenturou, že si nemusí dělat starosti. O naše zaměstnance jsme se postarali a zajistili všem, kteří o to měli zájem, ubytování v blízkosti jejich pracoviště. V případě potřeby se s námi, nebo s našimi německými kolegy, kdykoliv spojte. 

Kontroly na hranicích byl jen začátek

Po vyhlášení krizového stavu měli původně pendleři dovoleno dojíždět z prací do Německa pouze do vzdálenosti 100 km od českých hranic. Bohužel po uzavření hranic zůstaly otevřené pouze některé hraniční přechody, přes které bylo možné se do Německa dostat. Při ranní cestě do práce se člověk musel obrnit trpělivostí, jelikož kvůli kontrolám se tvořily několika kilometrové kolony. Řidiči se museli podrobit kontrole, zda nemají příznaky nemoci a změření teploty, až poté mohli hranice překročit. Kdo mohl tušit, že tohle bude jen začátek. Kvůli zhoršení situace se vláda rozhodla pro další kroky a přísnější omezení, se kterými přichází pro přeshraniční pracovníky značné komplikace.

Na tři týdny do Německa nebo zůstat doma?

Lidé, kteří dojíždějí za prací do Německa se od čtvrtka 26. března musí rozhodnout, zda zůstat doma v Čechách, nebo si zajistit ubytování v Německu na tři týdny. Po návratu z Německa ovšem stejně čeká pracovníky minimální čtrnáctidenní karanténa. Vláda tak rozhodla z důvodu omezení rizika přenosu koronaviru od našich sousedů, kde je počet nakažených několikanásobně vyšší než u nás. Nová opatření jsou v platnosti do odvolání, není tedy jasné, jak dlouho tato komplikovaná situace bude trvat.

Pro možnost výjezdu do Německa musí češi předložit potvrzení od zaměstnavatele a takzvanou knížku přeshraničního pracovníka. Následně budou u policie evidováni jako přeshraniční pracovníci a budou zaznamenávány všechny výjezdy a návraty do České republiky.

Jak se k rozhodnutí postavily neměcké firmy?

Německé firmy k nynější situaci zaujaly různý postoj. Někteří zaměstnavatelé nechali české pracovníky doma s tím, že nedostanou sice plat, ale ani výpověď. Naopak jiné firmy se rozhodly pracovníky poslat domů s možností pobírat kurzarbeit, kdy německý stát platí zaměstnancům 67 % mzdy. Našly se i firmy, které se rozhodly z důvodu nedostatku českých pracovníků na čtrnáct dní přerušit provoz. V mnohých případech bylo také zaměstnancům sděleno, aby si došli v Německu nebo v Čechách ke svému praktickému lékaři pro neschopenku, dokud karanténa, a sní nařízená omezení, neskončí. 

Pro řadu firem v Bavorsku a v Sasku jsou čeští pracovníci nepostradatelní a snaží se jim sami zajistit ubytování, které jim zároveň i proplatí, případně alespoň poskytnou příspěvek. 

Výjimka pro pracovníky ve zdravotnických a sociálních službách

Regionální představitelé spolkových zemí Sasko a Bavorsko měli z nařízených omezení obavy, že Češi zůstanou raději doma a v nemocnicích nebude dostatečný počet personálu v období pandemie. Přesvědčili tak premiéra Andere Babiše, aby alespoň pro tyto pracovníky udělal výjimku. Pro pendlery, které pracují ve zdravotnickém nebo sociálním sektoru platí původní omezení dojíždění do Německa do 100 km.

 Nyní se diskutuje o možnosti finanční kompenzace pro pomoc českým pracovníkům a jejich rodinám. Zatím, ale není jisté, zda se tato možnost nebude vztahovat také pouze pro pracovníky ve zdravotnictví. 

Pomůže v této situaci stát?

Čechům pracujícím v zahraničím bylo doporučeno dojít na příslušný německý nebo český pracovní úřad a zeptat se, za jakých podmínek je možné zůstat doma. Pokud máte stále trvalé bydliště v Čechách, máte možnost zažádat o sociální dávky, dávky v nezaměstnanosti nebo okamžitou mimořádnou pomoc.