5 očekávání, se kterými za prací do Německa nejezděte

Uvažujete o práci v Německu? Zvládlo to mnoho lidí před vámi, tak proč ne vy? Na internetu existuje nepřeberné množství článků na toto téma. Většina se vás snaží přesvědčit, že pracovat za hranicemi je nejlepší rozhodnutí. Dočtete se samá pozitiva a výhody. Až po nástupu do nového zaměstnání zjistíte, že vše není tak růžové, jak jste si na začátku mysleli.

Sepsali jsme pro vás 5 nejčastějších mylných představ uchazečů o zaměstnání v Německu. Účelem tohoto článku není vás odradit, ale naopak vás připravit co vás čeká, pokud se pro práci v Německu rozhodnete.

 Jaké jsou nejčastější mylná očekávání?

1. Neumím jazyk, ale i tak seženu dobrou práci.

Můžete jít pracovat do Německa bez znalostí němčiny? Mnozí vám řeknou, že ano. Otázkou ale je, jakou práci u našich sousedů hledáte. Většina Čechů odjíždí za prací do Německa kvůli vyšším platům, lepším pracovním podmínkám a vyšší životní úrovní. Ovšem s nulovou němčinou nemusíte vždy těchto výhod dosáhnout.

Pokud si troufnete na jednoduchou konverzaci v němčině, uvažujete o práci v Německu správně. Samozřejmě nikdo od vás neočekává, že budete mluvit jako rodilý mluvčí. Důležité je, zda ovládáte alespoň základy němčiny, jste schopný porozumět rozhovoru a odpovědět na základní otázky. Začátky bývají náročné, pravděpodobně se prvních pár dní pořádně zapotíte. O to víc to budete mít ze sebe lepší pocit, až si po pár týdnech uvědomíte, jak se vaše němčina zlepšila. Práce v Německu vás v jazyku může posunout od základů až ke komunikativní úrovni.

Zodpovězte si následující otázky:

  • Mám alespoň základní znalost němčiny?
  • Rozumím i technickým slovíčkům ohledně mé práce?
  • Jsem schopen napsat ucházející životopis v němčině?
  • Nezaleknu se první komplikace způsobenou jazykovou bariérou, ale naopak budu to brát jako výzvu kterou chci pokořit?

Odpověděli jste si na vše ano? Jste tím správným kandidátem. Pokud ne, začněte na němčině pracovat.

Možná jste si mysleli, že na veškerou komunikaci máte agenturu. To vás rovnou vyvedeme z omylu. Agentura je tu samozřejmě po vás. Zprostředkuje vám práci, pomůže vám zajistit veškeré administrativní záležitosti a řešit neočekávané situace. Nikdo vás však nebude vodit za ručičku. Rozhodli jste se pracovat v zahraničí a musíte proto vynaložit určité úsilí a začít na sobě pracovat. Neděláte to pouze pro budoucího zaměstnavatele, ale pro vás. Díky jazyku máte na trhu práce daleko vyšší cenu a stáváte se kvalifikovanějším uchazečem pro německé zaměstnavatele!

2. Pojedu do Německa a budu vydělávat statisíce.

Hlavním důvodem, proč Češi jezdí za prací do Německa jsou mnohonásobně vyšší platy než u nás. Mnozí si ovšem představují, že za práci manuálního dělníka uvidí na výplatní pásce 5 000 Eur. Jaké jsou platy v Německu? Pojďme si ujasnit kolik je aktuální minimální mzda, která platí jak pro domácí, tak pro zahraniční pracovníky.

  • Česká republika 87,3 Kč/h                  
  • Německo 230 Kč/h     

Nově od roku 2020 je státem stanovená minimální mzda v České republice 87,30 korun za hodinu Minimální mzda v Německu se navýšila z 9,19 €. na 9,25 €. na hodinu.

Jak můžete vidět, platy v Německu jsou skutečně přibližně 3x vyšší než u nás. Nutno upozornit, že mluvíme o minimální mzdě. Kvalifikovaný pracovník, který je zručný ve svém oboru, nemusí pracovat za minimum. Kolik si tedy může vydělat například svářeč, mechanik či obráběč? S naší agenturou, která se zaměřuje na pozice ve strojním průmyslu, může být váš plat od 2 100 až 2 400 euro měsíčně. Navíc máte možnost získat příspěvek na dopravu a vyplácení týdenních záloh. Výše platu se odvíjí od vašeho vzdělání, kvalifikace i jazykových možností.

3. Blízko hranic si vydělám velké peníze

Mnoho lidí má představu vysokého výdělku v Německu s nízkými náklady na žití v Čechách. Proto Češi nejčastěji hledají práci v Německu blízko hranic. Opravdu je to nejvýhodnější varianta?

První věc, kterou je potřeba zvážit je dojíždění. I v případě, že bydlíte kousek od hranic, nemusí se vám povést najít práci v blízkosti vašeho bydliště. Čeká vás každodenní dojíždění, které se po čase stane vyčerpávající. Kromě času stráveného na cestě do práce je další negativní faktor neustále zvyšující se ceny paliva.

Dojíždění za prací do Německa se stalo hitem. Blízko hranic je ovšem konkurence na trhu práce vysoká a nabídka pracovních pozic značce omezená. Němečtí zaměstnavatelé si jsou vědomi neustálého přílivu pracovníků z České republiky, a proto jsou platy v pohraničí obecně nižší. Jelikož mají firmy dostatek uchazečů nejsou motivování nabízet zahraničním pracovníkům vyšší platy. Pokud nechcete pracovat za minimální mzdu doporučujeme hledat práci dál od hranic.

Kde je tedy výhodné v Německu pracovat? Nabídku vyššího platu až o 1500 Eur můžete získat v Bavorsku. V okolí měst jako jsou Mnichov, Frankfurt nad Mohanem nebo Norimberk se měsíční platy pohybují v rozmezí 2100 až 2600 Eur. To je celkem slušný rozdíl, nemyslíte?

V případě práce v Německu dále od hranic můžete využití nabídky ubytování od naší agentury. Díky nám máte možnost získat práci ve strojním průmyslu za vyšší mzdu, než byste dostali blízko hranic. Pracovat a zároveň bydlet v zahraničí vám dá mnohem víc než jen vyšší příjem. Vystoupíte ze své komfortní zóny a stereotypu, získáte nadhled a cenné zkušenosti do života.

4. Nechce se mi pracovat, tak pojedu do Německa

Německo je země s vyspělou ekonomikou a vysokou životní úrovní. Němci se pyšní svou precizností, vytrvalostí a kvalitou výrobků. To samé očekávají od svých zaměstnanců.  Německé firmy hledají schopné a pracovité lidi, kteří jsou mistři svého řemesla. V případě, že se chcete flákat, do Německa nejezděte.

To, že jste zahraniční pracovník, automaticky neznamená, že jste levná pracovní síla. Přes agenturu nemusíte hledat pouze nekvalifikované a manuální pozice. Strojní průmysl je na vzestupu a je k dispozici je velké množství pracovních míst. Lokální německé firmy hledají kvalifikované uchazeče na pozice CNC programátor, obráběč, svářeč nebo automechanik. Za dobře a kvalitně odvedenou práci dostanete férový plat i pracovní podmínky.

5. Do Německa jedu využít sociální systém

Bohužel se často stává, že zahraniční pracovníci chtějí v Německu hlavně využít přídavků a sociálních podpor. I Češi jsou v tomto ohledu nevalně proslulí. Někteří manuální dělníci opakují často stejnou taktiku. Nastoupí do práce, po několika dnech si náhodou pohnou se zády, a následně si vezmou nemocenskou na příští dva až tři týdny. Tento scénář několikrát opakují, dokud zaměstnavateli nedojde trpělivost a dotyčného nepropustí.

Zaměstnavatelé nejsou zvědaví na pracovníky, kteří stráví více času doma než v práci. Musíte si rozmyslet, jestli hledáte v Německu zaměstnání, kde chcete opravdu pracovat. Zda se chcete uplatnit v oboru, ve kterém jste dobří a baví vás, nebo jen zneužít německého systému ve vlastní prospěch. V druhém případě vás raději předem upozorníme, že tyto taktiky neprochází. Zajišťujeme férové podmínky pro všechny zaměstnance, kteří si chtějí zasloužit poctivě vydělané peníze.